YAZILIM ÇÖZÜMLERİ
go İletişim lisanslama modelleri

YAZILIM LİSANSLAMA MODELLERİ

Temel 3 tip lisans modeli vardır :

OEM Lisans


  •          Bilgisayar üreten firmalara yeni PC’ler ile birlikte önceden yüklenmesi için sunulmaktadır. OEM Lisansı sadece yüklü olduğu            PC’ye aittir ve örneğini yanda görülen Orjinallik Sertifikası etiketi makinenin üzerine yapıştırılmış olmalıdır.

           OEM lisansı kişiye ya da kuruluşa ait değildir; her yeni PC ile ayrı bir OEM lisansı alınmalıdır. Makina üzerindeki lisans başka            bir makinaya aktarılamaz ve ömrünü ait olduğu PC ile birlikte doldurur.

           Örneğin: Kullandığınız PC üzerinde Windows 98 yüklü ise, güncellemek için lisanslama yöntemi olarak Kutu ya da Open            lisansını tercih etmeniz gerekir.

           OEM lisansı yeni bir PC ile satın alındığında tüm yazılım ürünleri içinde en uygun fiyatlı lisanstır; bilgisayar satın alınırken            üzerinde OEM lisansı olmasına dikkat edilmelidir. OEM lisansına sahip PC lere tek tek CD ile kurulum yapılır, toplu kurulum            yapılamaz.


Kutu Lisans


 •          Perakende ve teknoloji marketlerinde satılır.Kutu ürünler içinden çıkan lisanstır. Aynı lisans birden fazla PC’de kullanılamaz.            Ürün kurulumu için gerekli olan CD ile birlikte gelir. 

           Lisanslı olduğunu kanıtlamak için aşağıdakilerin saklanması gerekir Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi (EULA), Orjinal CD,            Ürün faturasının bir kopyası, Ürün kutusu.  Ürün kutusu ya da CD'si tek başına lisans olarak geçerli değildir.


 • Toplu Lisanslama Programlarından Open Lisans ( Firmaya Özel )


         PC Sayısı iki veya daha fazla olan firmalar için en uygun çözümdür. Minimum 5 adet lisansla  OPEN lisanslama yapılabilir
           Örnek : 3 Windows CAL+ 2 Office olabilir.

         OPEN lisanslama sayesinde, birden fazla bilgisayara aynı CD'den yükleme yapılabilirken, hem maliyetten, hem de lisans            yönetimi için harcanan zamandan tasarruf sağlanır.

         OPEN Lisans firmaya özel (sadece alımı yapan firmaya ait) bir belgedir ve uygulamanın aynı firmaya ait bir makineden            kaldırılıp istenirse başka bir makineye yüklenmesine olanak sağlar.

         Open Lisansla alım yapıldığında firma isterse alt sürüm kullanmaya devam edebilir. Aktif olan otorizasyon numarası ile ek            alım yapabilirsiniz.

         Open lisanslama sizin ihtiyaçlarınıza göre farklı program seçenekleri sunabilmektedir ( Taksitle satın alma, Kiralama).
           Open Lisansı alan müşteriler aktivasyon için https://eopen.microsoft.com web sitesine bakmalıdır.

         Windows PC işletim sistemi lisansına özel olmak üzere, Open Lisansı ile sadece Yükseltme Sürümü  satın alınabilir. Eğer            bilgisayar üzerinde lisanslı bir Windows yazılımı yok ise,  bilgisayarı lisanslamak için GGK lisansı satın alınmalıdır.

Yazılım Güvencesi:
         Open Lisans anlaşması süresince  yeni versiyon yükleme ve güncel kalma imkanı sağlar. Beraberinde teknik destek

           alabilme, ek kullanım hakları gibi avantajlar alım yaptığınız ürünlere bağlı olarak sağlanabilmektedir.

          Alım yaparken Yazılım Güvencesi ve beraberinde size sağlayabileceğimiz danışmanlık sayesinde size ve firmanıza en               uygun lisanslama yöntemini doğru olarak seçmenizi sağlayabiliriz.

Kutu ve OEM lisans ile lisans alımı yaptığınız ürünler için de Yazılım Güvencesini  90 gün içinde alabilirsiniz ancak Open Lisans’da ürünü alırken satın almış olmalısınız.

 

İletişim Bilgileri
Adnan Menderes Mahallesi Turgut Özal Caddesi No 30 Kat 1 D 2 Osmangazi / BURSA
Tel : +90 (224) 322 03 13 (PBX) Faks: +90 (224) 241 37 02 E-Posta: info goiletisim.com
Copyright © 2010-2019 - Tüm Hakkı Saklıdır - İzin alınmadan hiçbir veri kullanılamaz.
Tasarım & Uygulama
Terabik