ÇÖZÜMLERİMİZ

Network Çözümleri
      İletişim Ağları
            LAN (Yerel Alan Ağı)
            WAN (Geniş Alan Ağı)

      Kablolama & Altyapı

Go iletişim yapısal kablolama

YAPISAL KABLOLAMA ve ALT YAPI ÇÖZÜMLERİ


Ağ (Netwok) sistemlerinin hızlı ve problemsiz çalışabilmesi için, kablolama altyapısının sağlıklı kurulmuş olması gereklidir. Network sistemlerinde, kablolama alt yapısı kadar uzun süreli kullanılan başka hiç bir arabirim yoktur. Bu denli önemli olan kablolama alt yapısı, kurumların toplam network yatırımlarının %2'sini oluşturmasına rağmen, karşılaştığımız network problemlerinin %80'ini ise, hatalı tasarlanmış ve mühendislik standartlarına uyulmadan yapılan kablolama sistemleri oluşturmaktadır.

Yapısal kablolama sistemlerinin hazırlanmasının temel nedeni, network sisteminin problemsiz olarak büyümesini sağlamaktır.  Bu nedenle, kablolama alt yapısı oluşturulurken doğru bir tasarım ve projelendirme yapılmalı, kaliteli işçilik ve malzeme kullanılmalı, standartlara uygun olarak test, etiketleme ve dokümantasyon yapılarak, yıllarca kullanılmalıdır. Yapılacak olan bir kablolamada aşağıdaki hususlara mutlaka uyulmalıdır:

 •           Veri (Data) kabloları ortama göre UTP (Unshielded Twisted Pair), STP (Shielded Twisted Pair) ya da Fiber Optik olarak tercih             edilmelidir.
 •           Kullanılan data kabloları Cat 5, Cat 6 gibi standartları desteklemelidir.
 •           Mimariye göre sıva altı, zemin altı, kanal içi, vb. şekilde kullanıcının masasına ulaştırılan data kabloları, mutlaka bir data             prizinde sonlandırılmalıdır. Elastik olmayan bu kabloların uçlarına data plug (RJ-45 Connector) takılmamalıdır. Kabloların             diğer uçlarının toplandığı merkezde (tercihen sistem odası), kablolar Patch Panel denen pasif cihazlarda sonlandırılmalıdır.
 •           Data Prizleri - Bilgisayar ve Patch Panel - HUB arasındaki bağlantılar, patch kablo olarak adlandırılan, çok telli kablolar ile             üretilmiş, yumuşak ve elastik ara kablolar ile yapılmalıdır.
 •           Data ve telefon kablolaması projelerinde mutlaka elektriksel altyapı gözden geçirilmelidir. Bilgisayar sistemleri için ayrı bir             topraklama hattının olduğundan emin olunmalı, toprak voltaj seviyelerinin tolere edilebilir sınırlar içinde olduğuna dikkat             edilmelidir.

Yapısal Kablolamanın Avantajları


 •           Bilgisayar, yazıcı, güvenlik kamerası vb. her türden aktif sistem aynı kablolama üzerinde çalışabilmektedir.
 •           Yapısal kablolama sistemleri için verilen "uzun periyotlu sistem ve uygulama garantisi" (üreticiye göre değişmekle birlikte             15-20 yıl) ve bu sisteme sahip olmakla yükselecek ortak yazılım, donanım kullanma oranının sağlayacağı maliyet düşürücü             etkiler düşünüldüğünde, ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına rağmen, sistem, düşük bir "toplam sahip olma             maliyeti" ile elde edilir.
 •           Yapısal Kablolama; büyük miktarlardaki bilginin, ses, veri ve görüntü şeklinde iletim ve paylaşımını sağlayan; internet,             intranet, video konferasn, IP Telefonu vb. uygulamaları destekler.
 •           Sistemin getirdiği esneklik sayesinde patch panelde yapılacak basit bir port değişikliği ile; herhangi bir data noktası veya             telefon hattının başka bir yere taşınabilmesine olanak sağlanmaktadır.
 •           Yapısal Kablolama üzerinden kaynaklanabilecek arızalar kısa sürede tesbit edilip giderilebilir.
 •           Sistem yönetiminin basitleşmesi ile uzman çalıştırma ihtiyacı ortadan kalkar.
 •             Kablolama organizasyonu sağlanmakta ve uygulanan patch panel ve kabinet sistemi ile kablolar dekoratif bir görüntü             kazanmaktadır.
 •           Yapısal kablolama ile 1 Gbps'a kadar bütün hızları desteklemek mümkündür.


Kablolama Kategorileri


Yapısal kablolama çözümleri, kategoriler ile tarif edilir. Bir kablolama çözümünün kategorisi, veri aktarım hızını belirler. Bu kategoriler aşağıdaki gibidir: 


 •           Cat 5 kablolama
              Kategori 5, 100Mbit/s Ethernet hızına kadar tüm yerel ağları destekleyen açık v esnek bir alt yapı sağlar.
 •           Cat 5e kablolama
              Yerel ağlar (LAN) için 1000Mbit/s hızına kadar destek (Gidabit Ethernet) verir.
 •           Cat 6 kablolama
              Daha yüksek performanslı (250 Mhz) kablolama sistemleri sağlar. Şu anda 1 Gigabit'e kadar desteklemesine rağmen,             gelecekte daha yüksek hızları destekleme potansiyeli vardır.
 •           Cat 7 kablolama
              Tamamen 'shielded' yapıdadır ve 600MHz'i destekler. Cat 5/6'ya göre iki katından daha fazla bant genişliği sağlar, ancak             çok daha pahalı  ve hacimlidir.
 •           Fiber Optik
              Gigabit Ethernet ve 10 Gigabit Ethernet Backbone teknolojileri dahil, yüksek hızlı fiber transmisyon sistemleri için             uygundur. OM1,OM2, OM3 ve OS1 gibi ikinci jenerasyon fiberler kullanılır.

 

İletişim Bilgileri
Adnan Menderes Mahallesi Turgut Özal Caddesi No 30 Kat 1 D 2 Osmangazi / BURSA
Tel : +90 (224) 322 03 13 (PBX) Faks: +90 (224) 241 37 02 E-Posta: info goiletisim.com
Copyright © 2010-2019 - Tüm Hakkı Saklıdır - İzin alınmadan hiçbir veri kullanılamaz.
Tasarım & Uygulama
Terabik